Deklaratat e Kremlinit: Nuk do marrim pjesë në “stërvitjen” e Perëndimit në retorikë bërthamore

schedule14:56 - 4 Tetor, 2022

schedule 14:56 - 4 Tetor, 2022

Kremlini ka thënë se nuk dëshiron të marrë pjesë në ato që i përshkroi si stërvitje perëndimore në retorikë bërthamore.

Deklaratat e zëdhënësit të Kremlinit Dmitry Peskov erdhën pasi gazeta The Times të hënën pretendoi se NATO kishte paralajmëruar vendet anëtare se Rusia ishte e vendosur të kryente një provë bërthamore në kufijtë e Ukrainës.

Gazeta britanike raportoi se aleanca kishte shpërndarë një raport të inteligjencës që paralajmëronte anëtarët dhe aleatët për kërcënimin e supozuar, shkruan Al Jazeera.

Paralajmërimi thuhet se përmendi drejtpërdrejt dronin rus me aftësi bërthamore, Poseidon, i quajtur “arma e apokalipsit”.

Gazeta tha gjithashtu se Rusia kishte zhvendosur një tren që mendohej se ishte i lidhur me një njësi të ministrisë së mbrojtjes që ishte përgjegjëse për municionet bërthamore.

Në një raport të veçantë, agjencia e lajmeve Reuters të martën citoi një zyrtar perëndimor të paidentifikuar të thoshte se nuk kishte indikacione të aktivitetit të pazakontë rreth arsenalit bërthamor të Moskës.

“Nuk kemi parë asnjë tregues apo aktivitet që do të mendonim se janë jashtë normës. Nuk kemi parë aktivitet që është përtej të zakonshmes për llojet e aktiviteteve që kryhen nga ato elementë të forcave strategjike ruse”, tha zyrtari. /abcnews.al