Deklarata e Metës, Dritan Hila: Mesazh për amerikanët

schedule22:05 - 26 Mars, 2019

schedule 22:05 - 26 Mars, 2019

“Mesazh për amerikanët”.

Kështu mendon Dritan Hila për deklaratën e Presidentit Ilir Meta, i cili para disa ditësh tha se ishte i gatshëm të jepte jetën njëlloj si ish-presidenti i Kilit Salvador Allende.

Nga emisioni “Provokacija”, ai tha se do të tregojë që nuk është një njeri i manipulueshëm dhe i kërcënueshëm si ndonjë personazh tjetër politik.

Dritan Hila: Mendoj që deklarata e parë që jam gati të jap dorëheqjen ishte mesazh për Ramën që unë mund të dal në opozitë, të kryesoj LSI-në. Dhe ne të gjithë e dimë që Meta është një lojtar i rrezikshëm në fushën e lojës. Meta e di që forcën e ka jo për shkak të atributeve që ka Presidenti, por për shkak të forcë politike që ka pas shpine dhe ky ishte mesazh për Ramën. Mesazhi i Allendes besoj se ishte për SHBA-të, për t’i treguar që nuk është një njeri aq i manipulueshëm dhe aq i kërcënueshëm saç mund të jetë një president tjetër apo personazh tjetër politik.

Mustafa Nano: Ti mendon që donte t’i thoshte amerikanëve që nuk trembem nga ju?

Dritan Hila: Po ç’punë kishte me Allenden! Mos do ta rrethonte ushtria shqiptare? Shefin e Shtabit nga Skrapari e ka, vetë e firmosi. Kështu që nga ushtria shqiptare nuk ka frikë se do bëjë grusht shteti. As nga policia shqiptare. Ishte një mesazh për amerikanët./abcnews.al