Danimarka miraton dozën përforcuese të Covid për të rriturit

schedule15:17 - 25 Nëntor, 2021

schedule 15:17 - 25 Nëntor, 2021

Danimarka do të ndjekë shembullin e vendeve të tjera europiane duke miratuar dozën e tretë për të gjithë të rriturit. Ashtu si pjesa më e madhe e Europës, Danimarka  ka shënuar një rritje të rasteve dhe shtrimeve në spital.

Vaksinimi është vullnetar në vend. Deri më tani, 88.4% kanë marrë një dozë të një vaksine dhe 86.4% janë vaksinuar plotësisht.

Qeveria daneze kërkon gjithashtu të bëjë të detyrueshme maskat në vendet publike.

/abcnews.al