COVID-19/ Britania zhvillon aplikacionin për gjurmimin e kontakteve

schedule10:23 - 24 Shtator, 2020

schedule 10:23 - 24 Shtator, 2020

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka zhvilluar një aplikacion për gjurmimin e kontakteve, i cili do të ndihmojë në mbajtjen nën kontroll të koronavirusit.

“Ne jemi shumë afër arritjes së qëllimit tonë për të kontrolluar përhapjen e virusit. Me rritjen e rasteve të Covid-19, ne duhet të përdorim çdo mundësi që kemi për të parandaluar transmetimin, duke përfshirë teknologjitë më të fundit, ”tha sekretari i Shëndetësisë në Mbretërinë e Bashkuar Matt Hancock në një deklaratë.

“Zhvillimi i këtij aplikacioni shënon një hap të rëndësishëm në luftën  kundër koronavirusit dhe unë i bëj thirrje  të gjithëve të shkarkojnë dhe të përdorin aplikacionin për të mbrojtur veten dhe të dashurit e tyre.”

Aplikacioni do të jetë në dispozicion për personat mbi 16 vjeç në Angli dhe Uells. Për të promovuar përdorimin e tij, qeveria do të nisë gjithashtu një fushatë me sloganin: “Mbroni të dashurit tuaj. Shkarkoni aplikacionin”.

“Sa më shumë njerëz që e shkarkojnë, aq më efektiv do të jetë,” deklaroi ministri. s.ba/abcnews.al