Çmimet e pronave virtuale në Metaverse po shënojnë rekorde

schedule12:53 - 11 Gusht, 2022

schedule 12:53 - 11 Gusht, 2022

The Economist

Përktheu: Sonila Backa-abcnews.al

“Qesharake dhe interesante.” Kjo është përmbledhja e arkitektëve për ambjentet e zyrave në ndërtim e sipër në Crypto Valley, një distrikt biznesi i Decentraland, një platformë virtuale e ndërtuar në Ethereum.

Ndërtesa – në pronësi të Tokens.com, një investitor blockchain do të jetë një kryqëzim midis një klubi nate në Ibiza dhe resortit Bellagio në Las Vegas. Qëllimi i ndërtimit të kullës është të ofrojë me qira zyra për firmat dhe hapësirë ​​për ngjarje dhe konferenca për kriptot.

Lojtarët kanë tregtuar prona dhe asete të tjera digjitale për vite me radhë. Tani aktiviteti ka ndryshuar nga rritja e artefakteve dixhitale unike të njohura si tokena jo të këmbyeshëm (nfts) dhe nga dyshimet rreth metaverse – një treg virtual në zhvillim, i cili, në varësi të kujt ju kërkoni, mund të gjenerojë përfundimisht të ardhura midis 1 dhe 30 trilionë dollarë, raporton abcnews.al.

Paratë po ndryshojnë lojën. Disa shitje përfshijnë kopje të botës reale. Përdoruesit e Legacy, një rikrijim i Londrës, ka shpenzuar 54 milionë dollarë në parcelat e tokës në lojë (e cila është ende në zhvillim pa një datë fikse të nisjes).

SuperWorld, një planet virtual ku njerëzit mund të blejnë versione dixhitale të çdo vendi në Tokë, thotë se përdoruesi mesatar shpenzon rreth 3,000 dollarë për blerjet e pronave.

Taj Mahal dhe Kulla Eifel po shiten për ekuivalentin e kriptomonedhës përkatësisht rreth 200,000 dhe 400,000 dollarë. Pronarët e tyre aktualë kanë paguar nën 400 dollarë secili.

Këto botë tërësisht virtuale po tërheqin gjithashtu investitorë.

Në nëntor Republic Realm, një kompani që menaxhon pasuri të paluajtshme dixhitale, pagoi 4.3 milion dollarë për tokë në një platformë të quajtur Sandbox, investimi më i madh i pronës virtuale deri më sot.

Po atë muaj Tokens.com shpenzoi 2.4 milionë dollarë për një parcelë në distriktin e Rrugës së Modës në Decentraland. Klubet e natës dhe kazinotë ku përdoruesit mund të fitojnë para virtuale janë vendosur në rrugët e lojërave të fatit. Në lagjen e saj të artit Sotheby’s, një shtëpi ankandi në botën reale, ka hapur një galeri virtuale.

Parcelat më të vogla që kapën shifrën rreth 20 dollarë secila kur Decentraland u lançua në 2017, tani mund të shiten deri në 100,000 dollarë. Somnium Space, një platformë konkurruese, raportoi shiti tokë me vlerë deri në 1.8 milion dollarë nga përdoruesit e saj gjatë një periudhe prej 30 ditësh në nëntor, raporton abcnews.al.

Në botë të tjera virtuale, sallat e koncerteve transmetojnë shfaqje nga avatarët dixhitalë të yjeve të popit si Justin Bieber dhe Ariana Grande. Dyqanet e zbrazëta virtuale së shpejti mund të merren me qira nga shtëpitë e modës si Gucci, Dolce & Gabbana, Burberry dhe Balenciaga, të cilat të gjitha kanë shitur artikuj të markës në një botë metaverse ose në një tjetër.

A do të zgjasë bumi i pronave dixhitale?

Ashtu si në botën fizike, fitimet varen nga arritja dhe vullneti i njerëzve për të shpenzuar para. Që kjo të ndodhë në shkallë të madhe, sigurisht duhet që përdoruesi të ketë një përvojë të mirëfilltë.

Platformat e njohura metaverse si Decentraland dhe Sandbox duket se kanë “ngecur” në të njejtin vend. Një përdorues mesatar mund të mos dëshirojë të paguajë kartat grafike, kufjet e realitetit virtual për ta bërë hapësirën kibernetike të ndihet më reale.

Rreziku i dytë është paqëndrueshmëria. Shitjet e pronës virtuale zakonisht përfshijnë shkëmbimin e kriptomonedhës unike për një metaverse të caktuar. Decentraland ka mana; Sandbox përdor krypto të njohura si sand.

Çmimi i këtyre mund të ndryshojë, madje edhe në krahasim me paratë e krijuara të kriptove, si bitcoin ose eter. Ata mund të shkojnë në zero nëse lind një metavers i veçantë.

Për të ulur rrezikun, investitorët e hershëm si Republic Realm po diversifikojnë zotërimet e tyre. Firma thotë se ka blerë tokë në 23 platforma metaverse. Por ndryshe nga toka në realitet, çdo fushë virtuale nuk ka kufij.

Pra, në parim, ka të bëjë me numrin e tyre. Qindra metaverse të padëshiruara tashmë ekzistojnë dhe do të shfaqen edhe shumë prej tyre ndërsa teknologjia e kriptove përmirësohet.

Kjo tregon një paradoks. Çmimet në rritje të pronave virtuale varen nga rritja e metaverse. Por një metaverse në lulëzim do të thotë çmime edhe më të ulëta. Ligjet e fizikës mund të jenë më të lehta për t’u përdorur sesa ligji i ofertës dhe kërkesës.

/abcnews.al