Cili është pozicioni i gjumit që na bën të shohim ëndrra erotike

schedule13:17 - 6 Shtator, 2021

schedule 13:17 - 6 Shtator, 2021

Ëndrrat erotike janë shumë të zakonshme.  Një studim nga Universiteti i Montrealit kanë treguar se për 78% e njerëzve kanë pasur një ëndërr erotike në një moment të jetës së tyre. Një studim tjetër nga Instituti Kinsey pohon se burrat dhe gratë përjetojnë ëndrra seksuale, madje edhe ëndrra, me 37% të grave të anketuara që raportuan se kishin përjetuar një orgazëm gjatë gjumit.

Një studim tjetër i vitit 2012 në revistën “Dreaming” zbuloi se pozicioni i gjumit në fytyrë, domethënë me peshën e trupit në stomak, është i lidhur me ëndrrat erotike.

Pse kemi ëndrra romantike?


Qëndrimi i gjumit është ndoshta një nga faktorët në përmbajtjen e ëndrrave tona, megjithatë nëse dikush përjeton një ëndërr dashurie apo jo, ndoshta është për shkak të shumë faktorëve të tjerë. E vërteta është se nuk ka asnjë mënyrë të lehtë për të gjetur saktësisht pse i shohim ëndrrat që shohim, por ajo për të cilën pajtohen shumica e ekspertëve është se këto ëndrra ndikohen si nga jashtë (temperatura, modelet e gjumit, gërhitja e partnerit) gjithashtu. Edhe nga brenda faktorët (stresi, ankthi, mendimet, etj.).

Sipas këshilltares së gjumit Eva Cohen, ëndrrat erotike janë veçanërisht interesante sepse ato nuk pasqyrojnë realitetin e përjetuar nga personi. “Në përgjithësi, ato nuk lidhen me dëshirën e vërtetë seksuale dhe aferat e dashurisë në jetën reale. E thënë thjesht, çdokush mund të ketë një jetë të mrekullueshme seksuale dhe ende ëndërron të ketë një lidhje me shefin e saj ose të ketë sërish një lidhje me ish-partnerin. Kjo nuk do të thotë se po kërkon njërën nga të dyja situatat”./abcnews.al