“Cikloni do të përkeqësohet, shmangni lëvizjet”, autoritetet greke thirrje banorëve

schedule10:10 - 18 Shtator, 2020

schedule 10:10 - 18 Shtator, 2020

Brigjet perëndimore të Greqisë janë goditur nga cikloni.  Zonat e prekura deri më tani janë Kefalonia, Ithaca dhe Zakynthos.

Autoritetet kanë njoftuar ndërprerje të energjisë elektrike dhe përmbytje. Ndërsa shiu i rrëmbyeshëm dhe erërat e forta vijojnë që prej mbrëmjes.

LEXO EDHE: LIVE/ “Orët e ardhshme, shumë kritike”: Cikloni mesdhetar godet brigjet e Greqisë

Ndërkaq, Sekretariati i Përgjithshëm për Mbrojtjen Civile u dërgoi një mesazh të ri përmes “112”  banorëve të Kefalonia, Ithaca dhe Zakynthos për shkak të fenomeneve të  të shkaktuara nga moti i keq.

“Fenomenet ekstreme të motit po intensifikohen në Zakynthos, Kefalonia dhe Ithaca. Rreziku i rrëshqitjeve të tokës dhe përmbytjeve shtohet. Shmangni lëvizjet e panevojshme “, thuhet në njoftim.

g.v/abcnews.al