Çfarë po ndodh? Mbi 114 mijë fluturime pritet të anulohen në të gjithë Europën, kaos në aeroporte

schedule22:05 - 3 Korrik, 2022

schedule 22:05 - 3 Korrik, 2022

Pushimet e korrikut janë në rrezik për miliona evropianë. Mes grevave, anulimeve të minutës së fundit dhe problemeve në sistemin e trajtimit të bagazheve, nga Parisi në Londër, duke kaluar përmes Romës në Fiumicino, ka kaos, mes radhëve të pafundme, vonesave dhe zemërimit  të atyre që nuk e përmbajnë më dëshirën për të udhëtuar pas më shumë se dy viteve pandemi.

Dhe duket se është Covid që po rrezikon fluturimet. Pas shkurtimeve drakoniane të bëra nga linjat ajrore kur fluturimet u kufizuan gjatë emergjencës globale shëndetësore, aktiviteti tashmë ka rifilluar me shpejtësi të madhe, por stafi nuk është rikthyer, siç janë ankuar sindikatat që organizuan protestat.

Anulimet e fluturimeve gjatë verës

Në dy javët e fundit, linjat ajrore kanë anuluar 41,000 fluturime ajrore midis 1 korrikut dhe 30 shtatorit në Evropë, nga të cilat të paktën 7,000 në Itali. Megjithatë, anulimet do të vazhdojnë dhe duhet të arrijnë në 114 mijë në periudhën korrik, gusht dhe shtator. Probleme të mëdha po prekin Lufthansa dhe filialet e saj Eurowings, Swiss airlines, Brussels airlines dhe Austrian airlines, Ryanair, Easyjet, British Airways.

Sindikata të ndryshme kanë thirrur një grevë për 17 korrik çka duket se do të sjellë probleme të reja në kontinentin e vjetër. Në javët në vijim, gjërat mund të përkeqësohen, sidomos për shkak të rritjes së numrit të njerëzve që do të udhëtojnë për

Gjermani: Kaos në transportin ajror, ministri fajëson kompanitë

Kaosi po rritet në aeroportet gjermane ku pasagjerët janë të detyruar të presin me orë të tëra në pikat e kontrollit për shkak të mungesës së stafit. Sipas ministrit të Punës Hubertus Heil, i cili foli për Handelsblatt, “diçka shkoi keq në sektor”, ku, pavarësisht ndihmës shtetërore, shumë punonjës janë pushuar nga puna ose kanë zgjedhur të riorientohen në tregun e punës.

Nuk është vetëm sektori i transportit që preket nga fenomeni: gastronomia dhe turizmi preken njësoj.

Sipas Heil, 60% e njerëzve janë rifokusuar dhe kanë lënë punën që kishin para pandemisë. Ministri beson se një pjesë e përgjegjësisë i takon bizneseve dhe kërkon që “kushtet e punës të bëhen më tërheqëse” për të tërhequr staf të ri, sidomos tek të rinjtë. Ditët e fundit, Lufthansa njoftoi anulimin e 2200 fluturimeve gjatë verës pikërisht për shkak të emergjencës personale.

Spanjë, anulohen fluturimet për shkak të grevave të Ryanair dhe EasyJet

Grevat e stafit të Ryanair dhe easyJet shkaktojnë gjithashtu shqetësime në aeroportet spanjolle: sipas sindikatës Uso, e cila thirri protestën, një fluturim i Ryanair dhe 8 easyJet janë anuluar, ndërsa mbi 100 avionë të dy kompanive u nisën me vonesë. Një nga kërkesat kryesore të punëtorëve në grevë është përmirësimi i kushteve kontraktuale. Protesta e stafit të easyJet pritet të zgjasë edhe gjashtë ditë të tjera në korrik (plus 1, 2, 3, gjithashtu 15, 16, 17, 29, 30 dhe 31). Edhe ditët e fundit janë shënuar disa shqetësime në aeroportet spanjolle, raporton shtypi iberik.

Në Francë situata më e rëndë

Ditët e para të korrikut dhe nisjet e para për pushime edhe për francezët, të cilët në shumë raste e panë fillimin e pritur të pushimeve të kthehej në një makth: fluturime të anuluara, shumë të tjera të vonuara me orë, pasagjerë që kalojnë natën në aeroporte dhe kanë vështirësi të mëdha edhe për t’iu afruar terminaleve.  Në aeroportin Roissy-Charles de Gaulle në Paris ishte e paarritshme me makinë dhe pasagjerët u këshilluan të shkonin në parkun më të largët të makinave dhe të prisnin anijen prej andej.

Problemi me bagazhet

Por kjo nuk është e gjitha. Linjave ajrore u është dashur të përballen me një dështim teknik që la të paktën 1500 çanta të bllokuara në aeroportin Charles de Gaulle të Parisit, duke e bërë të vështirë për pasagjerët që udhëtojnë nga e gjithë bota dërgimin e bagazheve.

Ky, pra, ishte më i vogli nga problemet e shumta që goditën udhëtarët këtë verë. Aeroporti i Parisit tha se sistemi i trajtimit të bagazheve kishte një mosfunksionim teknik të premten më 1 korrik, gjë që bëri që 15 fluturime të niseshin pa bagazhe. Aeroporti në përgjithësi trajtoi rreth 1,300 fluturime të premten, sipas menaxherit. Aktivistët e sindikatës thanë se shumë më tepër pasagjerë fluturuan pa bagazhe.

Aeroporti i dytë më i madh në Mbretërinë e Bashkuar redukton fluturimet

Shqetësime edhe në Mbretërinë e Bashkuar, ku Autoriteti i Aviacionit Civil ka vendosur një limit të ri për fluturimet nga aeroporti Gatwick i Londrës nga 1 korriku deri më 31 gusht. Kështu, aeroporti i dytë më i madh në Londër do të reduktojë fluturimet ditore në korrik në 825 dhe ato në gusht në 850, zakonisht mbi 900. Dhe stafi i linjës së dytë më të madhe ajrore në Evropë, British Airways, ka vendosur, në fakt, t’i bashkohet grevave duke përfshirë të gjithë sektorin e transportit ajror. Megjithatë, përveç anulimeve, ka pasur dhe ka ende problemin e vonesave të fluturimeve dhe kaosit të humbur të bagazheve. Imazhet nga Londra të mijëra bagazheve të mbushura në qendër të terminalit për shkak të një avarie kanë bërë xhiron e botës.