Çfarë ndodh në trup kur hani rrush të thatë çdo ditë?

schedule18:15 - 28 Prill, 2021

schedule 18:15 - 28 Prill, 2021

Mjekja ruse endokrinologe Tatyana Butcharova, zbuloi dëmet dhe përfitimet e rrushit të thatë, duke shpjeguar rreziqet që mund të shkaktojë.

Në një intervistë me Agjencinë Ruse të Lajmeve Novosti, ekspertja vëren se 100 gram rrush të thatë përmbajnë 300 kalori, por në këmbim të kësaj, ato kanë një përmbajtje të lartë sheqeri deri në 59%, kështu që nuk rekomandohet për njerëzit që vuajnë nga diabeti ose mbipesha për ta ngrënë.

Ajo shton, nuk është e këshillueshme që edhe një person i shëndetshëm të hajë më shumë se një grusht rrush të thatë në ditë.

Mjekja thotë: “Sigurisht rrush të thatë është më i dobishëm se ëmbëlsirat e tjera, sepse ato përmbajnë 80% të vitaminave që gjenden në rrushin e freskët. Ato përmbajnë gjithashtu një përmbajtje të lartë të kaliumit, rreth 850 miligramë në 100 gram. Kaliumi është i nevojshëm për funksionimin normal të zemrës, enëve të gjakut dhe veshkave. Falë përbërësit. Rrush i thatë i kaliumit mund të konsiderohet si një diuretik i butë që ndihmon në largimin e toksinave nga trupi. 100 gram rrush të thatë përmbajnë 3 miligramë të elementit hekur, dhe kjo është ekuivalente me 20% të nevojës ditore të trupit për këtë element. Prandaj këshillohet për ata që vuajnë nga anemia, dhe ata që kërkojnë punë Bëni një përpjekje për të ngrënë rrush të thatë çdo ditë, pasi ato janë një burim i mirë energjie. ”

Sipas Butcharova, rrushi i thatë përmban vitamina B, të cilat rrisin sistemin nervor, kështu që ngrënia e një sasie të vogël të saj është e dobishme për gratë shtatzëna.

Ajo tregon se rrushi i thatë tretet më lehtë në krahasim me rrushin normal, i cili shkakton fermentim dhe gazra.

“Këshillohet të thithni rrush të thatë në ujë para se t’i hani, dhe ato gjithashtu mund të zihen për të marrë një pije që përmban sasinë më të madhe të lëndëve ushqyese”./abcnews.al