Çfarë mund të gatuani për 15 minuta?

schedule09:05 - 15 Maj, 2021

schedule 09:05 - 15 Maj, 2021

Ne mund të qëndrojmë në shtëpi gjatë gjithë ditës, por disa ende nuk gjejnë kohë për gatim.

Sepse atyre padyshim që nuk u pëlqen gatimi, por u pëlqen shija. Pra, për të gjithë ata ekziston një pjatë e shijshme që bëhet shumë lehtë dhe shpejt, me përbërës të thjeshtë që kemi në dollapët tanë.

Ju do të hani një linguini me limon, hudhër dhe parmixhanë, një recetë që nuk ka nevojë të përgatitet dhe gatuhet për më shumë se 15 minuta.

Do t’ju duhen 1 pako linguini (ose spageti ), 100 g parmixhano të grira, 2 limona (për gjallëri dhe lëng), 2 thelpinj hudhër (të shkrirë) dhe 100 ml vaj ulliri.

Zieni linguinin sipas udhëzimeve në paketim dhe ndërkohë përzieni në një enë gjellën dhe lëngun e limonit, vajin e ullirit, hudhrën dhe parmixhanon. Edhe çfarëdo erëzash që duam, nëse duam.

Kur spageti të jetë gati, hidhni salcën mbi të dhe përziejeni mirë mbi zjarr. Kaq e lehtë është./abcnews.al