Çështja Navalny: Rusia akuzon Berlinin për “komplote të ndyra politike”

schedule15:51 - 8 Shtator, 2020

schedule 15:51 - 8 Shtator, 2020

Ambasadori gjerman në Rusi Geza Andreas von Gair është thirrur nga Ministria e Jashtme Ruse për të diskutuar rreth çështjes së liderit të opozitës ruse Alexei Navalny.

Lajmin e bëri të ditur zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova duke shërbyer “konspiracione të ndyra politike”, shkruan abcnews.al

“Ne presim që Berlini të na paraqesë të gjithë informacionin që ka. Si rezultatet e testeve laboratorike të Bundesëehr (të forcave të armatosura gjermane), ashtu edhe disa” dëshmi “në dispozicion të Ministrisë së Jashtme gjermane. Jemi duke pritur për Ambasadori gjerman “, tha Zakharova.

Zakharova, duke folur rreth raportimeve të mediave, tha se informacioni në lidhje me Navalny ishte shkëmbyer mes spitalit gjerman në Sarite, laboratorëve të ushtrisë gjermane, laboratorit britanik në Port Down, si dhe laboratorëve në Bullgari.

“Dhe të gjitha këto informacione janë në pronësi të burimeve të tilla të diskutueshme si faqja Bellingcat.”

Në të njëjtën kohë, Ministri i Jashtëm gjerman Haiko Maas, në një intervistë, duke iu përgjigjur një pyetje në lidhje me përfshirjen e shtetit rus në incident, tha se ” ka shumë prova për këtë, “tha Zakharova.

“Të lejosh zyrtarët gjermanë të vazhdojnë të fshehin gjithçka është shumë serioze. Është koha që të hapin letrat sepse është e qartë për të gjithë se Berlini po bën blof, duke ushqyer konspiracione të ndyra politike, ” u shpreh ajo më tej. s.b/ abcnews.al/