Ceremonia e hapjes së gazsjellësit Greqi-Bullgari, Vuçiç: Ndihem si “delja e zezë”

schedule13:55 - 1 Tetor, 2022

schedule 13:55 - 1 Tetor, 2022

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka marrë pjesë në ceremoninë e inaugurimit për hapjen e gazsjellësit Greqi-Bullgari në Sofje. Në fjalimin e tij në ceremoni, Vuçiç u shpreh se ishte i shqetësuar për mënyrën se si do të trajtohej nga presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen pas ngjarjeve të fundit.

Në mënyrë karakteristike Vuçiç tha se ndihet si delja e zezë nën shoqërinë e pjesëmarrësve në ceremoni, ndërsa kërkoi nga presidentja KE të përfshijë edhe vendet e Ballkanit në planet e BE-së.

“Besoj se do të kemi një dimër dhe një vjeshtë të vështirë, edhe më të vështirë sesa tha këtu presidentja e Komisionit Evropian Ursula Von der Leyen. Kisha një dilemë para se të vija këtu se si do të sillej me mua, por ishte shumë e sjellshme dhe e sjellshme. Ndihem pak si ‘delja e zezë’ këtu në shoqërinë e miqve dhe duhet ta falënderoj edhe pse nuk dua t’i bëj lajka. Ajo na ndihmoi shumë kur foli për ndërtimin e një ndërlidhësi ndërmjet Serbisë dhe Bullgarisë dhe më pas Maqedonisë së Veriut”, tha Vuçiç.

Lexo edhe: Von der Leyen: Europa nuk do të ketë mungesa të gazit natyror këtë dimër

Ndër të tjera presidenti serb përgëzoi liderët bullgarë dhe grekë dhe tha se i vjen keq që “askush nuk besoi në fillim në rëndësinë e këtij projekti”.

“Kjo është shumë e rëndësishme për Serbinë, sepse ne filluam interkoneksionin ndërmjet Serbisë dhe Bullgarisë dhe do të përfundojë brenda një viti . Ne do të mbajmë një ceremoni të madhe në vendin tonë në këtë kohë të vitit 2023”, tha Vuçiç.

Në hapjen e gazsjellësit morën pjesë presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev, kryeministri i Greqisë, Krijakos Mitsotakis, presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, kryeministri i Rumania, Nicolae Čuka dhe presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski.

Ndërlidhësi i gazit Greqi-Bullgari (projekti IGB) lidh rrjetin grek të transmetimit të gazit natyror pranë qytetit të Komotinisë me rrjetin bullgar të transmetimit pranë qytetit Stara Zagora.
Zbatimi i atij projekti synon të sigurojë diversifikim jo vetëm të rrugëve, por edhe të burimeve të gazit natyror për Bullgarinë dhe rajonin më të gjerë./abcnews.al./