Cakaj në Bratislavë: Koha për hapjen e negociatave

schedule14:50 - 28 May, 2019

schedule14:50 - 28 May, 2019

Shqipëria ka bërë një progres të jashtëzakonshëm në avancimin e prioriteteve dhe meriton hapjen e negociatave.  Me këto fjalë i është drejtuar Ministri i Jashtëm në Detyrë Gent Cakaj, ministrave të jashtëm të vendeve të Vishegradit dhe Ballkanit Perëndimor të cilët u mblodhën në Bratislavë për të diskutuar mbi mundësitë e bashkëpunimit dhe perspektivën evropiane të vendeve të rajonit.

Ministri në detyrë  gjithashtu, vuri në dukje se Shqipëria e sheh dialogun politik dhe bashkëpunimin rajonal si një ndër elementët kryesorë që bashkuan rajonin dhe e pozicionuan atë në rrugën e duhur të integrimit evropian.

Në fokus të këtij takimi ishte gjithashtu mbështetja e fuqishme politike e vendeve të Vishegradit në këtë moment të rëndësishëm për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, si dhe liberalizimin e vizave me Kosovën dhe avancimin e proceseve integruese në përgjithësi./ABC News Albania 24/7