Bushi: Anglia, si San Marino! Objektivi nuk ndryshon! Ju tregoj “sekretet” e listës

schedule11:24 - 7 Nëntor, 2019

schedule 11:24 - 7 Nëntor, 2019

Alban Bushi, trajneri i Shqipërisë U21, ka dalë sot në konferencë për shtyp për të folur për ndeshjen me Anglinë. Ai thekson se do të futen në fushë për të marrë maksimumin e pikëve, por sigurisht duke zhvilluar një lojë të kujdesshme dhe me kundërsulme.

“E dimë kush është Anglia, kjo është favor për ne, Futemi gjithmonë të fitojmë, edhe nëse është Anglia, apo San Marino. Normal nuk do futemi të bëjmë sulmuese, por të bëjmë sulme të sakta. Strategjia është të mbrohemi mirë dhe të kundërsulmojmë”.

“Domi dhe Tuci? Kemi marrë tre lojtarë të rinj, është edhe Ismajlgeci. Ata janë të rinj dhe luajnë në ekipet e tyre. Janë edhe në formë. Do shohim në stërvitje se kush do të luajë nga fillimi. Kemi pasur probleme, pasi kemi tre lojtarë te U19, Tafa me kartonë, Vrioni i dëmtuar. Gjithsesi do mundohemi që me këta lojtarë të bëjmë më të mirën”.

“Patjetër që është një ndeshje e rëndësishme për ne dhe për tifozët. Ata duhet të vijën të shohin Shqipërinë, pastaj Anglinë. Kemi bërë ndeshej të mira për të respektuar flamurin, veten dhe tifozët. Duhet të dimë kush jemi dhe më kë luajmë. Kur jep maksimumin nuk është se kërkohet diçka më shumë, edhe nëse mundesh. Në Shkodër do të vijnë tifozët, kanë ardhur edhe më parë”.

“Rrallë shkojnë lojtarë poshtë. Normal është penalizim kur na ikin lojtarë. Na ndryshon skema dhe strategjia, që nderohet në bazë të lojtarëve. Edhe ata që janë thirrur janë të mirë. Problemi që kemi luajtur me disa ndryshime në formacion ka qenë edhe më parë. Po stabilizohemi dhe besoj se për një apo dy vite nuk do kemi më probleme me lojtarët”.

Anglia është ekip i madh, por nuk duhet pasur frikë. Edhe mund të fitojmë, të barazojmë apo humbim. Kemi luajtur me Italinë, Spanjën dhe Francën. Kemi pësuar për fajin tonë. Nëse nuk bëjmë gabime individuale, Anglia nuk na shënon. Po të jemi të bashkuar do e kenë të vështirë. Edhe Spanja vetëm në fund na shënoi në ‘Selman Stërmasi’ kur luajtëm me ta”.

Jurgen Çelhaka (Tirana)

“Golat në fund? Është problem për të gjithë, do ekzistojë edhe 100 vite më pas. Nuk është se e kemi problem këtë pjesë. Pësojmë, por edhe mund të shënojmë. Është ndeshje futbolli, normal në fund duhet më shumë kujdes Duhet përqendrim. Në minutën e fundit ne shënuam”.

“Rada dhe Lakti? Rada është pjesë e jona. Janë të perspektivës, datëlindje e vitit. Lakti do jetë me U20, sikurse edhe Çelhaka. Do të luajnë me Kroacinë. Çelhakën e kam pasur në konsideratë ta marr edhe tani, por është më mirë të luajë. Janë të dy të perspektivës. Për 2-3 muaj, me këto ritme mund të bëhen pjesë e jona. Rezart Rama do të jetë me Shqipërinë U20. kur t’i vijë mosha, do të vijë me U21-shin, ai dhe të tjerët. Kemi marrë lojtarë të datëlindjes 1998, që mund ta përballojnë më mirë Anglinë”.

“Lojtarët të gjithë kanë minuta, sidomos të formacionit që e kam në kokë. Sidomos mesfushorët, që po luajnë mirë në Shqipëri dhe jashtë. Kemi të tre lojtarët e Lokomotivës që po luajnë rregullisht në Kroaci”.

Florent Shehu? Nga Lacio kemi marrë lojtarë edhe në të shkuarën. Tani kemi Kalajn, që mund të bëhet lojtar i madh nëse ndryshon pak stilin e lojës. Mund të flasim për të sikur për Kumbullën. Për Shehun nuk ka pasur bisedime për ta afruar”. /abcnews.al