Britania: Putin mund të përdorë bisedimet e paqes për të rigrupuar ushtrinë

schedule08:24 - 3 Dhjetor, 2022

schedule 08:24 - 3 Dhjetor, 2022

Putin mund të përdorë bisedimet e paqes për të rigrupuar ushtrinë e tij, ka paralajmëruar sekretari i jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, shkruan skynews.

Në një intervistë me The Telegraph, James Cleverly tha se ekziston rreziku që në fakt armëpushimi  në fakt të përdoret vetëm nga Putini për të trajnuar më shumë trupa dhe për të prodhuar më shumë municione dhe për të rigrupuar forcat e tij të armatosura.

Paralajmërimi i tij vjen pasi presidenti amerikan Joe Biden tha se ai do të ishte i përgatitur të fliste me Putinin nëse ai me të vërtetë kërkon t’i japë fund luftës – diçka që nuk ka ndodhur deri më tani.

Presidenti francez Emmanuel Macron ka thënë gjithashtu se do të vazhdojë të flasë me liderin rus në përpjekje për të parandaluar çdo përshkallëzim të mëtejshëm dhe për të arritur “rezultate shumë konkrete”, si siguria e centraleve bërthamore.

/abcnews.al