BREXIT, Johnson: Zgjedhje nëse ligjvënësit bllokojnë daljen pa marrëveshje nga BE

schedule23:10 - 2 Shtator, 2019

schedule 23:10 - 2 Shtator, 2019

Kryeministri i Britanisë, Boris Xhonson ka paralajmëruar ligjvënësit me zgjedhje të parakohshme nëse bllokojnë planet e tij për Breksit.  Xhonson ka theksuar se në asnjë rrethanë Londra nuk mund t’i kërkojë Brukselit shtyrjen e daljes nga Unioni.

Qeveria britanike pritet të parashtrojë një mocion për mbajtjen e zgjedhjeve të përgjithshme më 14 tetor, në rast se ajo mposhtet nga ligjvënësit që kundërshtojnë një dalje pa marrëveshje nga BE-ja.

Kryeministri Boris Xhonson deklaroi se zgjedhjet nuk janë një opsion i dëshirueshëm, por shtoi se progresi në negociatat me BE-në do të jetë i pamundur në rast të një fitoreje të Dhomës së Përfaqësuesve.

Sipas BBC, konservatorët rebelë po bashkojnë forcat me laburistët për të sjellë një projekt/ligj që ndalon daljen e Mbretërisë së Bashkuar nga BE-ja më 31 tetor pa një marrëveshje.

Një ligj i tillë, në rast se miratohet do të detyrojë kryeministrin të kërkojë një shtyrje të Breksit deri më 31 janar të 2020-s.

Duke folur nga selia e qeverisë, zoti Xhonson insistoi se me mbështetjen e ligjvënësve ai do të jetë në gjendje të arrijë ndryshime në marrëveshjen e arritur me BE-në nga parardhësja e tij Theresa Mej, në samitin e BE-së që do të mbahet më 17 tetor.

Por ai theksoi se, në rast se ligjvënësit votojnë për të bllokuar një dalje pa marrëveshje ata do të minojnë pozicionin e Mbretërisë së Bashkuar.

Kryeministri tha se në asnjë rrethanë ai nuk do t’i kërkojë Brukselit që të shtyjë Breksit dhe shtoi se negociatorëve britanikë u duhet lejuar të punojnë pa ndërhyrje nga Parlamenti./ABC News Albania 24/7