Boris Johnson akuzohet për ngacmime seksuale nga një gazetare

schedule11:36 - 1 Tetor, 2019

schedule 11:36 - 1 Tetor, 2019

Kryeministri i Britanisë së Madhe Boris Xhonson tashmë po përballet dhe me akuzat për ngacmim seksual. Një gazetare britanike ka akuzuar ish kryebashkiakun e Londrës për një episod të ndodhur 20 vjet më parë.

Një periudhë jo e mirë për kryeministrin britanik Boris Xhonson. Këtë herë jo për Brexit, por për jetën private. Gazetarja Sharlot Eduards ka akuzuar ish kryebashkiakun e Londrës se e ka ngacmuar seksualisht gjatë një dreke private, 20 vjet më parë

Kryeministri Xhonson ka mohuar çdo gjë sipas një raportimi të britanikes San. Një zëdhënës I Dauning Strit mohoi akuzat duke i cilësuar si false. Por Eduards u shpreh para gazetarëve se nëse XHonson nuk mban mend gjë, do të thotë se ajo ka një kujtesë shumë më të mirë. Në një editorial për Sandej Tajms, gazetarja rrëfeu se episodi i papëlqyeshëm ka ndodhur në zyrat londineze të revistës “The Spectator”, në vitin 1999, pak pasi Xhonson ishte bërë drejtor. Ajo tregoi se ishte ulur në të djathtën e tij dhe se ai kishte pirë shumë verë. Pak më pas Xhonson kishte prekur këmbën e saj poshtë tavolinës. Gazetarja shton se pasi kishte rrëfyer këtë episode një tjetër personi të ulur në tryezë me ta, ajo i kishte thënë se i kishte ndodhur e njëjta gjë.

Ministri i laburistëve për të drejta të barabarta Daun Batler u shpreh se ky lajm ishte shokues por jo një surprizë. Në ndihmë të kryeministrit ka dalë Sajid Xhavid i cili u shpreh se ka shumë besim tek Xhonson dhe se akuzat janë false, ndërsa ministri i Shëndetësisë Met Henkok tha se sipaas tij gazetarja Eduards është një person i besueshëm.  /ABC News Albania 24/7