Bombardime masive në Ukrainë, Rusia vendos në shënjestër perëndimin e vendit

schedule09:38 - 10 Tetor, 2022

schedule 09:38 - 10 Tetor, 2022

Ukraina është zgjuar sot nën zhurmën dhe tronditjet e bombardimeve masive nga Rusia.

BBC raporton se Rusia ka nisur sulme agresive në qytetet e Ukrainës si dhe në kryeqytetin e Saj, Kiev. Deri më tani ka pasur raportime për sulme në Dnipro qendër të vendit , Zaporizhija në jug dhe tani në Lviv, në perëndim të Ukrainës.

Guvernatori rajonal i Lviv ka konfirmuar në Telegramse qyteti afër kufirit me Poloninë është goditur mëngjesin e sotëm.

Andriy Sadovy paralajmëroi banorët e qytetit të qëndrojnë në strehimore, ndërsa njoftoi se shkolla do të bëhet online. Gjithashtu ai bëri se ndërprerjet e sinjalit të celularit janë të përkohshme dhe do të rikthehen sa më parë./abcnews.al/