“Bomba” për vrasjen e Caroline, makina e dyshimtë, misteri dhe pyetjet pa përgjigje

schedule20:29 - 26 Qershor, 2021

schedule 20:29 - 26 Qershor, 2021

E gjithë Greqia mbetet e tronditur nga vrasja brutale e 20-vjeçares Caroline nga burri i saj Babis Anagnostopulos, brenda shtëpisë së çiftit në Glyka Nera në 11 Maj, teksa krimi u zbulua pas 37 ditësh dhe autori është pas hekurave.

Megjithatë, autoritetet vazhdojnë të hetojnë mbi të gjithë informacionin që ata kanë mbledhur. Hetuesit kanë krijuar dyshime mbi martesën në dukje “përrallore” të Babis me Caroline.

Lexo edhe: Zbulohet ditari i dytë me kode sekrete, çfarë shkruante Caroline për burrin që e mbyti

Në të njëjtën kohë, ka shumë pyetje pa përgjigje, të tilla si pse nëna e Caroline i jepte çiftit 1000 euro në muaj, si dhe gjithçka që 20-vjeçarja e pafat shkroi në ditarin e saj, i cili u botua nga “Daily Mail”.

Një pyetje tjetër pa përgjigje është nëse “BMW”-ja e zezë e parë në zonë natën e vrasjes ka lidhje me krimin. Thanasis Katerinopoulos, ish-zyrtar i policisë greke thotë se “BMW”-ja mund të jetë e përfshirë në krim.

Lexo edhe: Pas telave me gjemba, del fotoja e parë e vrasësit të Caroline në burg: Sikur jam në shtëpi

Në të njëjtën kohë, ai shpjegon atë që e bëri të dyshonte te Babis Anagnostopulos nga fillimi. “Përveç faktit që unë kisha disa informacione rreth disa incidenteve që kishin ndodhur dhe faktit që ata ishin duke shkuar te një psikolog së bashku, unë do t’ju them se ajo që “fliste” ishte gjuha e trupit.

Ai foli me pamjen e tij, qëndrimin e tij, qëndrimin e tij ndaj kamerave. Pra, në kombinim me faktet dhe informacionin që kisha, unë isha absolutisht i sigurt – dhe nuk po e them këtë tani të sigurt, e thashë atëherë – se ky është vrasësi” tha ai.

Lexo edhe: Çfarë e lidh Babisin me biznesmenin që u vetëvra? Hetuesit grekë “zbërthejnë” telefonin e pilotit  

Lidhur me mundësinë e një bashkëpunëtori, Thanasis Katerinopoulos sqaron “Unë nuk besoj se kishte ndonjë person tjetër brenda shtëpisë. Megjithatë, vlerësoj se ka ndoshta një person ose persona që mund të kenë qenë në dijeni. Kjo duhet të hetohet nga autoritetet“.

Pse nëna e Caroline i jepte çiftit 1000 euro në muaj?

Në të njëjtën kohë, avokati i familjes së viktimës, Thanasis Harmanis, zbuloi se familja e Caroline po ndihmonte çiftin, duke u dhënë atyre një ndihmë prej 1,000 në muaj. “Më lejoni t’ju them se nëna e Caroline jepte 1000 euro në muaj për të mbështetur familjen” tha ai. d.b/ Abcnews.al