Bolsonaro bën një hap pas, u kërkon mbështetësve të lirojnë rrugët e bllokuara

schedule07:58 - 3 Nëntor, 2022

schedule 07:58 - 3 Nëntor, 2022

Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro u ka bërë thirrje kamionistëve që protestojnë kundër rezultateve të zgjedhjeve të së dielës që të lirojnë rrugët dhe të protestojnë diku tjetër.

Mbështetësit e presidentit të ekstremit të djathtë kanë ngritur qindra postblloqe në të gjithë Brazilin që kur u njoftua se rivali i majtë i Bolsonaro, Lula, fitoi zgjedhjet.

Bolsonaro tha se bllokimi i rrugëve nuk ishte pjesë e protestave legjitime. Ai i inkurajoi njerëzit të zgjidhnin mënyra të tjera për të demonstruar.

Shumë mbështetës të fortë të Bolsonaros kanë refuzuar të pranojnë rezultatin e balotazhit presidencial të së dielës, i cili pa që ish-presidenti Luiz Inácio Lula da Silva fitoi ngushtë me 50.9% të votave të vlefshme.

Të zemëruar me rezultatin, shoferët e kamionëve vendosën bllokada në të gjithë vendin. Ato kanë zgjatur deri më tani tre ditë dhe kanë shkaktuar ndërprerje të konsiderueshme në transportin e mallrave, përfshirë ushqimin dhe karburantet.

Policia ka luftuar për të mbajtur të gjitha bllokadat, megjithëse policia federale e autostradës tha se më shumë se 700 tani ishin çmontuar.

Duke iu drejtuar bllokadave në një video të postuar në llogarinë e tij në Twitter të mërkurën, Bolsonaro tha: “E di që jeni të mërzitur… Edhe unë. Por ne duhet të mbajmë kokën drejt. Dua të bëj një apel: pastroni rrugët”, tha ai, duke shtuar se bllokimi i rrugëve “pengon të drejtën për të lëvizur, që është në kushtetutë”.

Megjithatë, ai inkurajoi protestuesit të gjenin mjete të tjera për të demonstruar dhe mirëpriti mitingjet e ndryshme që janë mbajtur në mbështetje të tij, në të cilat njerëzit kanë shfaqur flamuj brazilianë dhe kanë brohoritur slogane kundër Lulës. Disa kanë bërë thirrje gjithashtu për ndërhyrje ushtarake për të mbajtur Bolsonaro në pushtet.

“Kjo është shumë e mirëpritur dhe është pjesë e demokracisë”, tha ai.

Edhe pse Bolsonaro ende nuk e ka pranuar publikisht humbjen, në një fjalim të martën, ai nuk e kundërshtoi as rezultatin e zgjedhjeve. Ai gjithashtu ra dakord për kalimin e pushtetit në fjalimin, për të cilin Gjykata e Lartë e Brazilit tha se menjëherë më pas tregoi se ai kishte njohur rezultatin e zgjedhjeve.

Mandati Bolsonaro si president do të përfundojë kur Lula të inaugurohet si pasardhësi i tij më 1 janar. Lula, i cili më parë shërbeu si president nga 2003 deri në 2010, tani është 77 vjeç dhe do të bëhet personi më i vjetër që do të marrë këtë post. /abcnews.al