Boeing ndërpret lidhjet me Rusinë

schedule04:13 - 2 Mars, 2022

schedule 04:13 - 2 Mars, 2022

Një nga prodhuesit më të mëdhenj të prodhimit të avionëve në botë po ndërpret lidhjet me partnerët e tij rusë. Boeing njoftoi të martën se do të pezullojë të gjitha operacionet kryesore në Moskë. Prodhuesi amerikan i avionëve nuk do të ofrojë më mbështetje teknike ose mirëmbajtje, apo pjesë, për avionët rusë.

Të hënën, kompania mbylli zyrën e saj në Kiev dhe ndaloi operacionet e saj të trajnimit të pilotëve në Moskë raporton “BBC”. Një zëdhënës tha se Boeing ishte “i fokusuar në garantimin e sigurisë së shokëve tanë të skuadrës në rajon”.  / abcnews.al