“Bien” hakerat iranian, rikthehet sistemi “TIMS” në aeroportin e Rinasit

schedule10:17 - 11 Shtator, 2022

schedule 10:17 - 11 Shtator, 2022

Tirana International Airport njofton të gjithë pasagjerët se situata me sistemin TIMS është kthyer në normalitet.

Kujtojmë se ditën e djeshme dy sportele në Pikën e Kalimit Kufitar Rinas janë rikthyer në punë me sistemin TIMS pas sulmit kibernetik të një dite më parë.

Ministria e Brendshme njoftoi se ekspertët po punojnë për të rikthyer plotësisht sistemi në Rinas dhe në të gjitha pikat e tjera kufitare, gjë e cila u arrit ditën e sotme.

Më herët, Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës bëri me dije se pavarësisht problemeve momentale me sistemin TIMS, nuk pati asnjë ndërprerje në aeroport.

Kryeministri Edi Rama njoftoi mëngjesin e së shtunës se hakerat iranianë kanë sulmuar sistemin TIMS.

/abcnews.al/