Biden: Arrestimet e emigrantëve në kufirin amerikan të papranueshme

schedule08:36 - 21 Tetor, 2021

schedule 08:36 - 21 Tetor, 2021

Autoritetet amerikane kanë arrestuar 1.7 milion emigrantë të paligjshëm në kufi me Meksikën gjatë një viti, sipas një burimi duke cituar Reuters, i cili nxjerr në pah sfidat politike dhe humanitare.

Numri i arrestimeve, i cili filloi tetorin e kaluar, tejkaloi rekordin e vitit 2000. Kjo shifër u zbulua për herë të parë nga The Washington Post. Joe Biden,  demokrati i cili mori detyrën në janar, përmbysi pjesërisht politikën e paraardhësit të tij, republikanit Donald Trump, duke premtuar më shumë qasje “njerëzore” për çështjen e migrimit.

Muajin e kaluar, skenat e dhjetëra mijëra emigrantëve nga Haiti duke ngritur kampin nën një urë ndërkombëtare në Del Rio, Teksas, përkeqësuan edhe më tej situatën. Nga ana tjetër e spektrit politik, demokratët përparimtarë dhe aktivistët e të drejtave të emigrantëve kanë dënuar riatdhesimin e menjëhershëm të mijëra emigrantëve në Haiti, një vend i rrënuar nga dhuna e bandave, fatkeqësive natyrore dhe i zhytur në krizë politike dhe ekonomike.

Qeveria e Biden ka njoftuar se do të kryejë një hetim se si rojet kufitare ndaluan emigrantët Haiti./abcnews.al