Beteja në lindje, inteligjenca britanike: Rusia ka shënuar “përparime të vogla” rreth Lysychansk

schedule10:14 - 2 Korrik, 2022

schedule 10:14 - 2 Korrik, 2022

Sipas ministrisë ruse të mbrojtjes, Rusia ka shënuar përparime të vogla rreth Lysychansk në rajonin lindor të Ukrainës, shkruan The Guardian.

Forcat ukrainase  vazhdojnë të bllokojnë forcat ruse në qytetin lindor të Ukrainës, sipas raportit të fundit të Ministrisë së Mbrojtjes të Mbretërisë së Bashkuar.

Pamjet e marra nga kamerat në një qendër tregtare në qytetin ukrainas të Kremenchuk në fillim të kësaj jave tregojnë se raketa ka shumë të ngjarë të jetë një Kh-32″, një version i përmirësuar i një rakete të epokës sovjetike.

Sulmet e mëtejshme më 30 qershor 2022 në Odesa Oblast ka të ngjarë të përfshijnë raketa Kh-22 KITCHEN. Këto armë janë edhe më pak të sakta dhe të papërshtatshme për sulme precize dhe pothuajse me siguri kanë shkaktuar vazhdimisht viktima civile gjatë javëve të fundit.

/abcnews.al