Berati konfirmon 37 të infektuar në 24 orë, 70% e tyre janë të rinj deri në 35-vjeç

schedule19:24 - 27 Shkurt, 2021

schedule 19:24 - 27 Shkurt, 2021

Në 24 orët e fundit në vend u konfirmuan 962 raste të reja me koronavirus. Prej këtyre rasteve, 37 qytetarë dolën pozitivë vetëm në Berat. Mësohet se 12 të infektuar u konfirmuan në në Berat, 19 raste në Kuçovë, 5 raste në Urë-Vajgurore, 2 raste në Skrapar dhe 1 rast në Poliçan.

Kështu, pozitivë për Covid-19 kanë rezultuar 2 infermiere në fshatrat Konisbaltë e Drenovicë në Urë-Vajgurore, 2 punonjës të OSHEE -së në Skrapar, 2 punonjëse në zyrat e drejtorisë arsimore në bashkinë Kuçovë.

Të infektuara  janë edhe 3 punonjëse në një fasoneri në qytetin e Kuçovës dhe 9 pensionistë të moshave 66-79 vjeç.

Mësohet se 70% e të prekurve janë të rinj të moshave 20-25 vjeç. sb/abcnews.al/