BE vendos bankën më të madhe ruse Sberbank në listën e sanksioneve

schedule11:56 - 19 Korrik, 2022

schedule 11:56 - 19 Korrik, 2022

Bashkimi Europian ka vendosur bankën më të madhe ruse Sberbank dhe kreun e firmës gjigante të zinkut dhe bakrit UMMC në listën e zezë të individëve dhe kompanive të akuzuara për mbështetjen e pushtimit të Moskës në Ukrainë, sipas një draft dokumenti nga Reuters, shkruan The Guardian.

Lista e re me 48 zyrtarë dhe nëntë entitete që do të futen në listën e zezë të sanksioneve, e përgatitur nga shërbimi i jashtëm i BE-së, përfshin gjithashtu drejtues të klubit të motoçikletave Ujqërit e natës, aktorë, politikanë, nënkryetar të një shërbimi rus të sigurisë, anëtarë të familjeve të oligarkëve të sanksionuar dhe ushtarakë.

Shtimi i Sberbank do të ngrinte asetet e saj në Perëndim dhe do të parandalonte plotësisht transaksionet, me përjashtim të operacioneve financiare për tregtinë e ushqimit dhe plehrave, tha një zyrtar i BE-së për Reuters.

/abcnews.al