BE thirrje Kinës të ndërmjetësojë paqen mes Rusisë dhe Ukrainës

schedule09:53 - 20 Shtator, 2023

schedule 09:53 - 20 Shtator, 2023

Presidenti i Këshillit Europian do t’i kërkojë Kinës në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të bëjë më shumë për ta nxitur Rusinë drejt një “paqeje të drejtë” në Ukrainë, sipas draft fjalimit të tij të parë nga Reuters.

Në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të mbajtur gjatë Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, Charles Michel pritet të bëjë thirrje për “një paqe të drejtë që respekton Kartën e OKB-së dhe parimet e saj thelbësore, integritetin territorial të një kombi sovran”.

Drafti deklaron se ai më pas do t’i drejtohet drejtpërdrejt delegacionit kinez për t’i thënë: “Si kombe të përgjegjshme, le të bashkojmë forcat,  për të bindur Rusinë që t’i japë fund kësaj lufte kriminale që po dëmton kaq shumë.”

Zëvendëspresidenti i Kinës Han Zheng ndodhet në Nju Jork për mbledhjen vjetore të liderëve botërorë dhe presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, gjithashtu pritet të marrë pjesë në mbledhjen e këshillit.

Kina ka abstenuar nga votat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së prej 193 anëtarësh, e cila kërkoi me shumicë dërrmuese Moskën të tërheqë trupat e saj nga Ukraina, në një lëvizje të dukshme për të qëndruar në gardh për luftën.

/abcnews.al