BE rrit sigurinë e tubacioneve pas “sulmeve” misterioze në “Nord Stream”

schedule07:32 - 29 Shtator, 2022

schedule 07:32 - 29 Shtator, 2022

Vendet evropiane thonë se do të rrisin sigurinë rreth instalimeve të naftës dhe gazit pas sabotimit të dyshuar të dy tubacioneve kryesore.

BE, SHBA dhe NATO kanë sugjeruar se dëmtimi i tubacioneve midis Rusisë dhe Gjermanisë ishte i qëllimshëm, por nuk e kanë fajësuar drejtpërdrejt Rusinë.

Rusia ka thënë se nuk ishte e përfshirë dhe pyeti nëse SHBA fshihej pas kësaj.

Rusia është akuzuar më parë për përdorimin e furnizimeve me gaz si një armë kundër Perëndimit për mbështetjen e saj për Ukrainën.

Rrjedhjet në tubacionet Nord Stream 1 dhe Nord Stream 2 u zbuluan të hënën dhe të martën.

Asnjëra prej tubacioneve nuk funksiononte në atë kohë, pasi projekti Nord Stream 2 u braktis kur Rusia pushtoi Ukrainën dhe Rusia mbylli Nord Stream 1 në shtator, duke përmendur nevojën për mirëmbajtje.

Por të dy tubacionet ishin ende plot me gaz.

Ministri danez i Energjisë Dan Jorgensen tha se rrjedhjet ka të ngjarë të zgjasin për të paktën një javë, derisa gazi që del nga tubat të mbarojë. Një hetim ka nisur.

Lexo edhe: Vijon misteri, suedezët zbulojnë një rrjedhje të katërt në tubacionin “Nord Stream”

Kryetarja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen ka premtuar “përgjigjen më të fortë të mundshme” nëse provohet se sulmi ka qenë i qëllimshëm.

Zëdhënësi i Presidentit Vladimir Putin, Dmitry Peskov, ka hedhur poshtë akuzat për sabotim si “budallaqe dhe absurde”.

Peskov tha se ishte “jashtëzakonisht i shqetësuar” për rrjedhjet, duke shtuar se mundësia e një sulmi të qëllimshëm nuk mund të përjashtohej.

Pas sulmeve të supozuara, Norvegjia, tani furnizuesi më i madh i gazit në Evropë, ka vendosur ushtrinë e saj për të mbrojtur infrastrukturën thelbësore.

Kryeministri Jonas Gahr Stoere tha në një konferencë shtypi se ushtria do të jetë “më e dukshme” në instalimet e naftës dhe gazit.

Çdo sulm do të trajtohej së bashku me aleatët, tha ai.

Marina do të vendoset për të mbrojtur instalimet në det të hapur, ndërsa policia mund të rrisë praninë në objektet në tokë, tha ai.

Equinor, një kompani energjetike shtetërore norvegjeze, tha gjithashtu të mërkurën se kishte rritur masat e sigurisë.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se kishte diskutuar për mbrojtjen e infrastrukturës kritike me ministrin e mbrojtjes të Danimarkës, vendi më afër dëmtimit.

Dhe në SHBA, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan tha se vendi do të vazhdojë punën e tij për të mbrojtur sigurinë energjetike të Evropës.

Një zëdhënës tha se marina amerikane ishte e gatshme të mbështeste aleatët e saj.

“Ne jemi të gatshëm të ofrojmë mbështetje dhe ndihmë në koordinim të ngushtë me aleatët dhe partnerët tanë, nëse është e nevojshme,” tha Cpt Tamara Lawrence.

Tubacioni Nord Stream 1, i cili përbëhet nga dy degë paralele, shtrihet 745 milje (1200 km) nën Detin Baltik nga bregu rus pranë Shën Petersburgut deri në Gjermaninë verilindore.

Sizmologët raportuan shpërthime nënujore përpara se të shfaqeshin rrjedhjet. Komanda e Mbrojtjes e Danimarkës ka publikuar pamjet e rrjedhjeve që tregojnë flluska, më e madhja është 1 km (0.6 milje) në diametër, në sipërfaqen e Detit Baltik.

“Nuk ka dyshim se këto ishin shpërthime,” tha Bjorn Lund i Qendrës Kombëtare të Sizmologjisë të Suedisë.

Mike Fulwood, një studiues i lartë në Institutin e pavarur të Oksfordit për Studimet e Energjisë, i tha BBC-së se sabotimi ishte, me të vërtetë, shkaku më i mundshëm i rrjedhjeve.

“Të prishësh një tubacion në det të hapur është një dukuri e rrallë, kështu që tre në 18 orë do të ishte një rastësi e madhe,” tha ai.

Nëse sabotimi ishte kryer me të vërtetë nga Rusia, ky ishte një veprim “i çuditshëm”, tha ai, pasi ajo kishte mbyllur tashmë furnizimet.

Ai vlerësoi se riparimet mund të zgjasin nga tre deri në gjashtë muaj, pasi seksionet e dëmtuara do të duhej të zëvendësoheshin. Dëmtime të ngjashme në një tubacion tjetër në të kaluarën zgjatën nëntë muaj./Abcnews.al/