BE pezullon programet shkencore dhe kërkimore me Rusinë

schedule15:26 - 4 Mars, 2022

schedule 15:26 - 4 Mars, 2022

Komisioni Europian ka pezulluar bashkëpunimin me Rusinë, për sa i përket programeve shkencore, kërkimit dhe inovacionit, pas pushtimit rus të Ukrainës, sipas një deklaratë të Komisionit Europian të premten, shkruan CNN

BE ka pezulluar gjithashtu pagesat për subjektet ruse sipas kontratave ekzistuese dhe “nuk do të nënshkruajë asnjë kontratë apo asnjë marrëveshje të re” me to.

“Bashkëpunimi kërkimor i BE-së bazohet në respektimin e lirive dhe të drejtave që mbështesin përsosmërinë dhe inovacionin. Agresioni i Rusisë kundër Ukrainës është një sulm kundër të njëjtave vlera. Prandaj është koha për t’i dhënë fund bashkëpunimit tonë kërkimor me Rusinë”, tha Margrethe Vestager.

/abcnews.al