BE i kërkon Ballkanit Perëndimor të përshpejtojë reformat

schedule11:31 - 20 Dhjetor, 2017

schedule 11:31 - 20 Dhjetor, 2017

Sipas një deklarate për shtyp të shefes së diplomacisë europiane Federika Mogerini, Bashkimi Europian kërkon nga vendet e ballkanit perëndimor që të pë.rshjpejtojnë reformat thelbësore, pasi sipas saj viti 2018 është i duhuri për këto vende që të bëjnë hapa të rëndësishëm para drejt anëtarësimit në BE. Vëmendja do të përqendrohet në reformën në drejtësi si dhe tek të drejtat e njeriut. Duke parë dinamikën e politkës për zgjerimin e Bashkimit Europian këto venmde tashmë kanë mundësinë për të cuar deri në fund reformat dhe të ndërmarrin hapa konkretë drejt integrimit në BE. Sipas Mogerinit liderët e Ballkanit perëndimor në darkën jo formale të punës të hënën, kishin theksuar vendosmërinë dhe interesin e tyre për të përforcuar bashkëpunimin në marrëdhëniet e mira mes vendeve fqinje. Pikërisht në këtë kontekst shefja e diplomacisë europiane u shpreh se dialoigu mes Kosovës dhe Serbisë duhet të vijonte në nivel presidentësh dhe se Thaçi e Vuçiç duhet të kenë si prioritet normalizimin e maarrëdhënieve mes dy vendeve./abcnews.al