Basha takim me Joseph Daul

schedule19:46 - 5 Dhjetor, 2017

schedule 19:46 - 5 Dhjetor, 2017

Në ditën e dytë në Bruksel Lulzim Basha ka zhvilluar një takim me presidentin e Partive Popullore Europiane, Joseph Daul. Kreu i opozitës i tha zotit Daul se mbrojtja politike me imunitet parlamentar e Saimir Tahirit, dështimi i uniformave blu për të arrestuar tre shefa të tyre të lidhur me të njëjtën dosje droge si dhe dëshira e socialistëve për të emëruar Prokurorin e Përgjithshëm në Kuvend janë veprime që minojnë shanset për integrim europian.
Sipas njoftimit të shpërndarë për mediat nga PD, temë e bisedës ishte shqetësimi i shumë vendeve anëtare të BE sa i përket hapave që Shqipëria duhet të ndërmarrë kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.
Kërcënimi dhe pengesa kryesore mbetet kriminalizimi i politikës dhe ekonomisë së vendit, – ka thënë Basha, i cili ka përsëritur zgjidhjen politike përmes një qeverie antimafia./abcnews.al