Banorët e Postribës kërkojnë pezullim të punës së gurores, Guri: Leja abuzive

20:08 | 13/01/202020:080

10 mijë banorë të Postribës janë ngritur sërish në protestë për shkak se një firmë private në këtë zonë prej punimeve në guroren e mermerit po ju dëmton resurset. Nga punimet banorët thonë se ju është bllokuar rruga dhe se uji është ndërprerë. Jetesa sipas tyre është bërë e pamundur aq sa duan të ikin dhe nga vendi.

“Të mbrojmë natyrën se natyra është e të gjithëve”, shprehet një prej banorëve.

Eksperti Sazan Guri ka dalë në krah të banorëve dhe ka publikuar një fakt të paprecedent se si 5 persona në mënyrë fiktive kanë firmosur për lejen e ushtrimit të aktivitetit kundrejt banorëve realë.

Guri ka folur dhe për dëmet ekonomike që i shkaktohen vetë banorëve dhe shtetit nga kjo sipërmarrje.

 “Shpresojmë te qeveria që të bëjë balancën, 10 milion euro në vit që fshatari nuk i kërkon shtetit ti mbajë,  por mbajnë vetveten”, tha Guri.

Pranë tyre kanë shkuar përfaqësues të qeverisë, koordinatorja për bashkëqeverisjen dhe drejtori i minierave, që ju siguruan monitorim në terren të shqetësimeve të tyre.

 “Platforma e bashkëqeverisjes kordinoi të gjithë institucionin për ti dhënë përgjigje sa më shpejt”.

Ndërsa përfaqësuesi i kompaninsë nuk pajtohet me akuzat e banorëve.

 “Punimet tona nuk sjellin probleme sa i përket ujësjellësit, policia e shtetit shqiptar është në gjendje të kontollojë nëse kemi apo jo të drejtë”, tha ai.

Në 5 ditë banorët e Postribës kanë organizuar dy protesta dhe deri sa problemet të zgjidhen thonë se nuk do të ndalen./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono