Banesa të rrafshuara dhe njerëz që vrapojnë në panik, 4 viktima e dhjetëra të lënduar nga tërmeti i fuqishëm në Filipine

schedule10:00 - 27 Korrik, 2022

schedule 10:00 - 27 Korrik, 2022

Filipinet janë tronditur të mërkurën në mëngjes nga një tërmet me magnitutë 7.3 të shkallës Rihter. Për pasojë, të paktën 4 persona kanë humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë kanë mbetur të lënduar.

Tërmeti i cekët por i fuqishëm goditi provincën malore dhe pak të populluar të Abra në ishullin kryesor të Luzonit, tha Shërbimi Gjeologjik i SHBA. Ai shkaktoi rrëshqitje të vogla dheu dhe dëmtoi ndërtesa dhe kisha, ndërsa bëri që turmat e tmerruara dhe pacientët e spitaleve të nxitonin jashtë.

Tërmeti u ndje fuqishëm në kryeqytetin e vendit Manila, me sistemin e metrosë së qytetit të ndalur në orën e pikut pas tërmetit, tha ministria e transportit. Është evakuuar edhe godina e senatit në kryeqytet.

Një punëtor ndërtimi 25-vjeçar në La Trinidad, kryeqyteti i provincës pa dalje në det Benguet, vdiq kur ndërtesa trekatëshe në të cilën ai po punonte u shemb, tha policia. Shtatë punonjës të tjerë shpëtuan. Ndërkohë, një fshatar humbi jetën pasi u godit nga rënia e pllakave të çimentos në shtëpinë e tij në Abra, ku të paktën 25 të tjerë u plagosën dhe kryesisht u mbyllën në spitale, thanë zyrtarët. /abcnews.al/