Azerbajxhani nis ofensivën e madhe, merret komanda e Forcave Speciale armene

schedule17:08 - 2 Tetor, 2020

schedule 17:08 - 2 Tetor, 2020

Ushtria azere ka nisur një ofensivë të gjerë ushtarake në zonën e Nagorno Karabakh dhe territoreve që mbahen nga ushtria armene.

Mediat lokale raportojnë për një ofensivë në të gjithë vijën e frontit me qëllim rikthimin e kontrollit të Nagorno Karabakh tek Azerbajxhani, shkruan abcnews.al.

https://www.youtube.com/watch?v=n7kF36w11cI&feature=youtu.be

Në rrjete sociale janë hedhur foto të operacionit, ndërsa theksohet se është marrë edhe baza e forcave speciale të ushtrisë armene në rajon, e quajtur si “Komanda 193”.

Dy shtetet luftojnë prej një jave në Nagorno Karabakh.

Azerbajxhani kërkon largimin e forcave armene nga rajoni, ndërsa këta të fundit theksojnë se duan vetëvendosje për popullin armen që jeton në territorin e Nagorno Karabakh, i njohur si pjesë integrale e Azerbajxhanit. /abcnews.al

https://www.youtube.com/watch?v=jERcGZIODf0&feature=youtu.be