Avullojnë 2 miliard dollarë, mashtrimi më i madh historik në Turqi

schedule15:58 - 22 Prill, 2021

schedule 15:58 - 22 Prill, 2021

Faruk Fatih Ozer, themeluesi i shkëmbimit të brendshëm të kriptomonedhave THODEX në Turqi, ndaloi operacionet më 19 prill, duke u vjedhur kështu investitorëve 2 miliard dollarë. Sipas lajmeve, u deklarua se afërsisht 391 mijë investitorë ranë pre e mashtrimit, informon abcnews.al.

Pas kësaj ngjarjeje, Ozer u largua nga aeroporti Stambollit të mërkurën në mbrëmje. Ai gjithashtu mbylli edhe llogarinë e tij në Twitter. Thuhet se Ozer ka shkuar në Tajlandë.

Ozgur Evren Kiliç, një nga avokatët e viktimave tha se, “Ozer na ka informuar se kishte probleme me transfertat e parave për disa dite. Por kur faqja u mbyll plotësisht, të gjithë viktimat filluan të panikoheshin. Ata po bëjnë ankesa kriminale në zyrat e prokurorëve në provincat u ndodhen”.

2 miliard dollarë të avulluara

Në THODEX janë 400 mijë llogari, dhe 391 investitorë janë aktive. Kiliç tha; “Ne mësuam se bursa ka një vëllim mujor transaksioni prej 100 miliardë lira, që i bie afërsisht 12 miliardë dollarë. Në llogaritëm që rreth 2 miliardë dollarë kishin avulluar. Ky është rasti më i madh i mashtrimit në historinë e republikës”.

Studimi i planifikuar i mirëmbajtjes

THODEX tërhoqi vëmendjen duke njoftuar se do të shpërndante 2 milion Dogecoins tek investitorët e saj. Ky njoftim erdhi kur po bëheshin ankesa se paratë nuk mund të tërhiqeshin dhe nuk mund të ndërhyhej në llogari, informon abcnews.al.

Pas këtyre zhvillimeve, THODEX tha, “Për shkak të problemeve të qitjes në bursën tonë të aksioneve kohët e fundit, puna e planifikuar e mirëmbajtjes do të kryhet që nga 20.04.2021 dhe puna do të zgjasë rreth 6 orë. Pas punës sonë të mirëmbajtjes, ne do të jemi përsëri në shërbimin tuaj, me të gjitha problemet e zgjidhura”.

Disa përdorues shkëmbyen shqetësimin e tyre në mediet sociale për problemin që mbeti pa zgjidhur, ata shkuan në qendrën THODOX të shoqëruar nga policia. Pas kësaj, një deklaratë e hapur erdhi nga kompania. Këtë herë duke ju thënë se problemi do të zgjidhej për 4-5 ditë. “Gjatë kësaj periudhe, informacioni i rregullt do t’u ofrohet përdoruesve tanë”, tha kompania, “duke ju siguruar që procesi i transferimit duhet të përfundojë”./e.b-abcnews.al