Astronomët kapin imazhet e rralla të asteroidit në formë kocke

schedule16:55 - 9 Shtator, 2021

schedule 16:55 - 9 Shtator, 2021

Imazhet më të mira të një asteroidi të çuditshëm në formë kocke qeni të quajtur “Kleopatra” janë marrë nga astronomët. Gjithashtu, është zbuluar se objekti qiellor është më i madh nga sa mendohej. Asteroidi rrotullohet rreth diellit midis Marsit dhe Jupiterit, dhe është 168 milje i gjatë me 58 milje i gjerë, duke e bërë atë dyfishin e madhësisë së Murit të Hadrianit.

Objekti i çuditshëm hapësinor duket si një kockë gjigante qeni dhe ka magjepsur shikuesit e yjeve që kur u zbulua për herë të parë në 1880 nga astronomi austriak Johann Palisa.

Ai përbëhet nga dy lobe të lidhura me një “qafë” të trashë, dhe imazhet e reja, të kapura nga Teleskopi i Observatorit Evropian Jugor në Kili, zbulojnë asteroidin e çuditshëm nga kënde të ndryshme ndërsa rrotullohet.

Ato u morën në periudha të ndryshme midis 2017 dhe 2019, me një ekip ndërkombëtar të udhëhequr nga Instituti SETI në Mountain Vieë, California, duke përpunuar imazhet.

Kleopatra është 125 milion milje nga Toka në afërsi të saj, që do të thotë se madhësia e saj e dukshme në qiell është ekuivalente me shikimin e një topi golfi rreth 25 milje larg. g.v/abcnews.al