As ushqimi i shëndetshëm dhe as palestra, sekreti i George Clooney në moshën 61-vjeçare

schedule20:40 - 19 Qershor, 2022

schedule 20:40 - 19 Qershor, 2022

Ai është 61 vjeç dhe shumë 30-vjeçarë mund ta kenë zili në formë perfekte. Cili është sekreti i tij? Doli se nuk ishte një punë e vështirë në palestër apo një dietë e rreptë. Sekreti fshihet në shtëpinë e Clooney dhe ai ka një lidhje të ngushtë me një italiane të talentuar.

George Clooney  në kuzhinë

George Clooney ka përmendur disa herë në intervista se ai është një kuzhinier i keq. Edhe pse kjo sigurisht nuk është e vetmja veçori e përbashkët e tij dhe gruas së tij, ata bien dakord: është më mirë që dikush tjetër të gatuajë në shtëpinë e tyre.

“Sinqerisht, unë dhe Amal jemi kuzhinierë aq të këqij, saqë çdo mësim nga Vivi në kuzhinë do të ishte si të mësoje një balenë të fluturojë”, tha ai për revistën People.

Vivi është një emër kyç jo vetëm për temën e kuzhinës, por edhe për formën që shijojnë çiftet e famshme. Vivi është Viviana Frici, kuzhiniere nga Sardenja në Itali, e cila konsiderohet mjeshtre në komunitetin e saj. Pavarësisht moshës së saj, vetëm 33 vjeçe, ajo është vlerësuar shumë herë për aftësitë e saj në kuzhinë. Falë saj, ata mblidhen pothuajse çdo ditë në një tryezë të përbashkët për të provuar shijet e saj.

Ky zakon u bë edhe më i rëndësishëm për aktorin kur iu bashkuan fëmijët e tij. Në një nga intervistat ai tha: “Daljet e mbrëmjes janë bërë më pak interesante dhe tërheqëse”.

Çfarë ha George Clooney që ju bën të dukeni kaq mirë?

George Clooney preferon natyrisht, në kuzhinën italiane.

“Prandaj në tavolinë vendosen shpesh makarona dhe rizoto, por edhe pjata më e njohur italiane, pica. Picat e së dielës mbahen në shtëpinë e Clooney. Shija e preferuar e George dhe Amalias është margarita.

Megjithatë, ajo që e mban George Clooney në formë dhe gjendje kaq të mirë mendore,aktori përmend vazhdimisht në intervista se sa i kënaqur është me jetën është një ritual i përditshëm. Është darkë me familjen më të ngushtë. Sipas tij, darkat e përbashkëta janë edhe më të rëndësishme se ajo që është në pjatë. Ato garantojnë ruajtjen dhe zhvillimin e lidhjeve emocionale që përmirësojnë ndjeshëm cilësinë e jetës sonë, forcojnë ndjenjën e sigurisë dhe kënaqësisë me jetën.

Kjo konfirmohet nga vëzhgimet e nutricionistëve. Edhe dieta e ‘Zonës Blu’ është shumë e popullarizuar në këtë fushë, një nga tre bazat e së cilës është një mënyrë jetese e bazuar në edukimin e marrëdhënieve familjare dhe shoqërore dhe kombinimin e tyre me një festë të përbashkët vaktesh. Të kesh lidhje të forta shoqërore dhe ndjenjën e komunitetit janë po aq të rëndësishme për ruajtjen e shëndetit dhe mirëqenies sa edhe të ushqyerit dhe ushtrimet. Kur kombinohen këta faktorë, shanset për të arritur moshën madhore janë mjaft të mira.

Autori i dietës së Zonës Blu, Dan Buetner, përpara se të zhvillonte rekomandimet e tij, shikoi se çfarë hanë banorët e rajonit që njihen për jetëgjatësinë e tyre. Doli se edhe pse banorët “jetëgjatë” hanë produkte dhe pjata të ndryshme, ata ndajnë një detaj të përbashkët. Kuzhina e tyre bazohet në bimë, 90% e menusë dhe lëndë ushqyese si proteina dhe fibra. Arrat janë të njohura në të gjitha pjesët si meze e lehtë, si dhe ujë të pijshëm. Përveç kësaj, ata kanë minimizuar ushqimet me origjinë shtazore dhe ushqimet e përpunuara./abcnews.al