“Arsyeja e humbjes së Juventusit nuk është Covid-19, por transferimi i Ronaldos

schedule19:49 - 28 Shtator, 2022

schedule 19:49 - 28 Shtator, 2022

Gabriele Marcotti është i pakënaqur me strategjinë e menaxhimit të klubit.

Në një kohë kur Juventusi po përjeton një krizë të rëndë lojërash, klubi po pëson humbje edhe në një front tjetër financiarisht. Kjo temë diskutohet në mënyrë aktive në hapësirën mediatike italiane, në veçanti nga Gabriel Marcotti.

Menaxhmenti kohët e fundit njoftoi një humbje masive financiare, duke përmendur Covid-19, por Marcotti beson se pandemia nuk është arsyeja e vetme që ekipi është në gjendje të dobët financiare, shkruan abcnews.al.

Gabriele beson se transferimi i Cristiano Ronaldos, qëndrimi i të cilit i kushtoi Juventusit 54.4 milionë euro në vit, i shkaktoi dëmin më të madh klubit.

Gazetari pretendon gjithashtu se Juventusi duhet të ndryshojë strategjinë e marketingut. Motoja e klubit vendos fitoren mbi të gjitha dhe drejtuesit i tremben masave radikale, ndaj një pjesë e tifozëve ia kthyen shpinën skuadrës, gjë që e dëshmojnë edhe vendet bosh në stadium. /G.D abcnews.al/