Arrihet marrëveshja e parë Britani-BE

schedule10:12 - 8 Dhjetor, 2017

schedule 10:12 - 8 Dhjetor, 2017

Mes Britanisë së Madhe dhe Bashkimit Europian është arritur marrëveshja e parë e rëndësishme.

Këtë e konfirmoi kreu i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker në një konferencë të përbashkët për shtyp në mëngjes me kryeministren britanike Theresa May në Bruksel.

Bëhet fjalë për përmbylljen me sukses të fazës së parë të bisedimeve për çështje si e drejta e lëvizjes së shtetasve europianë në Britani dhe anasjelltas, sistemin bankar dhe kufirin irlandez.

Juncker tha se diskutimet ishin të vështira, por ishte i kënaqur që më në fund u gjet gjuha e përbashkët.

Më 15 dhjetor, liderët e 27 vendeve europiane do të mblidhen në samit për të diskutuar progresin në bisedimet për Brexit./abcnews.al