Arrestohet “pastori” pasi personat me aftësi të kufizuara u gjetën të mbyllur në bodrumin e tij

schedule02:44 - 21 Janar, 2022

schedule 02:44 - 21 Janar, 2022

Një pastor i vetëquajtur dhe gruaja e tij janë arrestuar pasi dyshohet se mbanin tetë persona me aftësi të kufizuara të mbyllur në bodrumin e shtëpisë së tyre. Policia thotë se Curtis Keith Bankston, 55 vjeç, dhe gruaja e tij drejtonin një strukturë të palicensuar përkujdesjeje në një pronë në Griffin pranë Atlantës. Hetuesit besojnë se dyshja kontrollonin financat e viktimave dhe ndonjëherë nuk e kishin kujdesin mjekësor.

Një deklaratë e policisë tha se oficerët zbuluan tetë personat pasi mjekët mbërritën pas raportimeve të një pacienti që kishte një konvulsion më 13 janar. Pasi zbuluan se një derë e bodrumit ishte mbyllur ekipet e urgjencës njoftuan policinë, e cila zbuloi se tetë individët me aftësi të kufizuara fizike ose mendore ishin mbyllur në momente të caktuara nga Bankston dhe gruaja e tij Sophia Simm Bankston.

Një hetim zbuloi se çifti e kishte marrë me qira pronën për rreth 14 muaj dhe e përdorte atë si “shtëpi përkujdesjeje personale” për individët, për të cilat policia tha se “në thelb i burgosi ​​ata kundër vullnetit të tyre”. Për më tepër, policia zbuloi se zoti Bankston po operonte objektin nën maskën e një kishe dhe pretendonte se ishte një pastor. Ai dhe gruaja e tij Simm Bankston janë akuzuar për burgim të rremë raporton “BBC”.

Avokati i Curtis Bankston i tha “CBS” se ai mohoi akuzat kundër tij dhe pretendoi se ato bazoheshin në informacione “të pasakta” të dhëna nga policia që ishin “të mbushura me dezinformata”.

/ abcnews.al