Arrestohet në Irak zëvendësi i ish kreut të ISIS

schedule08:19 - 4 Dhjetor, 2019

schedule 08:19 - 4 Dhjetor, 2019

Policia irakiene kanë arrestuar Abu Khaldoun të martën në provincën Kerkukk.

Abu Khaldoun, i njohur si zëvendësi i ish kreut të ISIS, Abu Bakr al Bagadi, ishte komandanti ushtarak i grupit terrorist për provincën Salah al-Din, sipas organit të komunikimit të Irakut Security Media Cell.

Ai u arrestua në qytetin Haëija dhe mbante një dokument identifikimi të rremë.

Sipas medive lokale, “policia, pasi mori informacione të sakta, arrestoi terroristin e njohur Abu Khaldoun në një apartament në zonën e Hawija të provincës së Kirkakut”, në veri të vendit

Në fund të muajit tetor, Presidenti Donald Trump konfirmoi vdekjen e liderit të ISIS, Abu Bakr al-Bagdadi gjatë një konference për shtyp në Shtëpinë e Bardhë.

Al-Bagdad kreu vetëvrasje duke shpërthyer vetë jelekun-bombë që mbante veshur për të mos rënë në duart e komandove të posaçëm amerikanë, ndërsa u vranë edhe tre fëmijët e tij dhe dy gra./abcnews.al