Armëpushimi në Nagorno-Karabakh, Putin: Po presim që situata të zgjidhet në mënyrë paqësore

schedule14:17 - 20 Shtator, 2023

schedule 14:17 - 20 Shtator, 2023

Presidenti rus Vladimir Putin tha sot se Rusia është në kontakt me të gjitha palët në konfliktin e Nagorno-Karabakh.

Sipas presidentit rus, Rusia pret një zgjidhje paqësore të situatës në Nagorno-Karabakh. Putin tha gjithashtu se forcat paqeruajtëse ruse po bëjnë gjithçka për të mbrojtur civilët.

Më herët, Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi se ishte arritur një marrëveshje për një armëpushim të plotë në enklavën e diskutueshme të Nagorno-Karabakh, duke shtuar se ajo do të zbatohej në koordinim me forcën paqeruajtëse ruse.

Ai gjithashtu vuri në dukje se punonjësit rusë po vazhdonin punën e tyre në Nagorno-Karabakh, duke ofruar të gjithë ndihmën e mundshme për civilët dhe duke qëndruar në kontakt të ngushtë me të gjitha palët.

/abcnews.al