Apple prezanton iPhone 13

schedule22:10 - 14 Shtator, 2021

schedule 22:10 - 14 Shtator, 2021

Pas shumë muajsh pritjeje, Apple ka prezantuar iPhone 13. Pajisja duket e ngjashme me iPhone 12 por përmban disa karakteristika të reja si çipi i ri Bionic dhe sistemi i përmirësuar i kamerës së dyfishtë. IPhone 13 vjen në katër modele: një version standard me një ekran 6.1 inç, iPhone mini, 13 Pro dhe 13 Pro Max.

IPhone 13 do të jetë në dispozicion në pesë ngjyra: të kuqe, e bardhë, zezë, blu dhe rozë. Dy lentet e kamerës në pjesën e pasme janë vendosura diagonalisht. Pajisja ka një mburojë qeramike përpara dhe ka rezistencë ndaj ujit IP68. Ka një ekran më të avancuar që është 20 përqind më i ndritshëm.

Apple gjithashtu premton jetë më të gjatë të baterisë sesa iPhone 12.  iPhone 13 siguron 2.5 orë më shumë se iPhone 12. Për herë të parë, të gjitha kamerat mbështesin modalitetin e natës. Një karakteristikë interesante është “modaliteti kinematografik”, që i lejon përdoruesit të “krijojnë video të cilësisë së kinemasë edhe pa përvojë filmike”.

IPhone 13 mini (djathtas) kushton 699 dollarë dhe iPhone 13 (majtas) kushton 799 dollarë

Modaliteti kinematografik është në gjendje të mbajë fokusin në një subjekt edhe kur personi është duke lëvizur, dhe mund të kalojë midis fokuseve të ndryshme në kohë reale. iPhone 13 Pro fillon nga 999 dollarë, ndërsa iPhone Pro Max 1099 dollarë.

Një nga përmirësimet e kamerës është një 'mënyrë kinematografike' e re që mund të mbajë fokusin në një subjekt në lëvizje, duke i lejuar përdoruesit të krijojnë filma që duket se duhet të jenë në ekranin e madh

/abcnews.al