Anija kozmike SpaceX mbërrin me sukses në Stacionin Hapësinor

schedule11:55 - 24 Prill, 2021

schedule 11:55 - 24 Prill, 2021

Anija kozmike SpaceX Creë Drgaon, me 4 astronautë nga tre vende të ndryshme të botës, është ankoruar në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar sot herët në mëngjes. Kështu ajo sapo ka nisur qëndrimin 6-mujor të ekuipazhit në hapësirë. Ky mision, i quajtur Crew-2, shënon fluturimin e tretë me ekuipazh për kompaninë e Elon Musk.

Astronautët u nisën nga Qendra Hapësinore Kennedy në Florida, të premten në mëngjes, dhe kaluan gati 24 orë duke fluturuar nëpër orbitë me më shumë se 17,000 milje në orë.

Ekuipazhi përbëhet nga astronautët e NASA-s Shane Kimbrough dhe Megan McArthur , Thomas Pesquet i Agjencisë Europiane të Hapësirës dhe Akihiko Hoshide me agjencinë hapësinore Japoneze JAXA. Ata u janë bashkuar 7 astronautëve që ndodhen në hapësirë që prej nëntorit./e.b-abcnews.al