Amnesty International: Sulmi në teatrin e Mariupolit është krim lufte

schedule08:25 - 30 Qershor, 2022

schedule 08:25 - 30 Qershor, 2022

Sipas Amnesty International, sulmi në teatrin e Mariupol ku mbetën të vrarë 600 civilë është krim lufte.

“Deri më tani, ne po flisnim për një krim lufte të supozuar. Këto shpërthime u shkaktuan nga dy bomba të lëshuara nga një avion, duke hedhur poshtë pretendimet ruse se teatri u godit në një sulm me flamur të rremë nga mbrojtësit ukrainas të qytetit.

Ekipi i Amnesty-së intervistoi 52 të mbijetuar dhe dëshmitarë rreth gjysma e të cilëve ishin ose në teatër ose pranë.

/abcnews.al