Alarmi i OKB-së: Valë ksenofobe dhe raciste nëpër botë

schedule13:50 - 25 Shkurt, 2019

schedule 13:50 - 25 Shkurt, 2019

Bota po përballet me një valë ksenofobie, racizmi dhe mungese tolerance, ndërsa të drejtat e njeriut po humbasin terren në nivel global.

Është ky alarmi i dhënë nga Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, në Këshillin për të Drejtat e Njeriut në Gjenevë.

Ai theksoi se si në tre vitet e fundit janë vrarë më shumë se një mijë gazetarë dhe aktivistë për të drejtat e njeriut./abcnews.al