Alarm për një rast të dyshimtë me linë e majmunëve në Greqi

schedule15:39 - 2 Qershor, 2022

schedule 15:39 - 2 Qershor, 2022

Institucionet shëndetësore në Greqi janë alarmuar pasi dyshohet se në vend ka hyrë një person më sëmundjen e lisë së majmunëve.

Bëhet fjalë për një 61-vjeçar, i cili aktualisht është karantinuar në spitalin “Papageorgiou” në Selanik deri sat ë vërtetohet nëse është pozitiv me virusin e sëmundjes afrikane, shkruan protothema.gr.

Personi i dyshuar me virus është një 61-vjeçar nga Maroku. Ai ka mbërritur në Greqi nëpërmjet Stambollit dhe kur ka parë se kishte flluska në të gjithë trupin, është drejtuar në spital.

/abcnews.al/