Akuza për spiunazh, Austria dëbon katër diplomatë rusë

schedule09:57 - 2 Shkurt, 2023

schedule 09:57 - 2 Shkurt, 2023

Austria ka dëbuar katër diplomatë rusë për sjellje të papërshtatshme me marrëveshjet ndërkombëtare, një arsye e përmendur shpesh në rastet e spiunazhit, tha në një deklaratë sot Ministria e Jashtme austriake pa dhënë detaje.

Dy nga 4 diplomatët që u shpallën persona non grata dhe iu kërkua të largoheshin nga vendi deri më 8 shkurt punojnë në ambasadën ruse në Austri. Dëbimet e diplomatëve janë të rralla në Austri, e cila kishte marrëdhënie të ngushta me Rusinë përpara pushtimit të Ukrainës nga Moska.

/abcnews.al