Ahmeti: Të zbatohet marrëveshja e Prespës

schedule14:56 - 9 Dhjetor, 2018

schedule 14:56 - 9 Dhjetor, 2018

Kryetari i Bashkimit Demokrat për Integrim, Ali Ahmeti kërkon zbatimin e plotë të marrëveshjes për emrin me Greqinë. Ai ripërsërit edhe njëherë që presidenti i ardhshëm i vendit duhet të jetë një figurë që unifikon vendin.

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, ka deklaruar se ka dronë për dëmtim të procesit të zbatimit të plot të ‘Marrëveshjes së Prespës’. Për këtë arsye ai ka bërë thirrje që institucionet shtetërore e ligj-zbatuese të jenë të vëmendshme për të mos dëmtuar, ka thënë ai, imunitetin e procesit. Në intervistën e Javës për seksionin maqedonas të radios Evropa e Lirë, kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, ka thënë se arratisja e ish-kryeministrit Nikola Gruevski për të ka qenë e papritur dhe i përket këtij të fundit që të japë sqarime shtesë.

Kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka tërhequr vëmendjen se koalicioni qeverisës ka harxhuar shumë energji për arritjen e ‘Marrëveshjes së Prespës’ me Greqinë, që duhet t’i hapë rrugë integrimit euro-atlantik të Maqedonisë dhe, sipas tij, procesi i vënies së saj në jetë nuk duhet të ngec:

Në këtë rrafsh, në intervistën dhënë radios Evropa e Lirë, kreu i integristëve ka bërë thirrje që institucionet e sistemit, por edhe forcat politike, të mos bëjnë ndonjë veprim që do të kërcënonte, ka thënë ai, procesin e vënies në jetë të Marrëveshjes me Greqinë.

Kryetari i Bashkimit Demokratik pë Integrim, Ali Ahmeti, ka ritheksuar angazhimin e tij dhe të partisë që ai drejton që në zgjedhjet presidenciale të pranverës të vendoset për një president konsesual i cili do të bashkonte e jo përçante vendin. Sipas tij, nuk ka nevojë për organizim të zgjedhjeve të parakohshme. /abcnews.al