Abazoviç hap shkollën e vetme shqip në Rozhaj

schedule15:01 - 13 Shtator, 2023

schedule 15:01 - 13 Shtator, 2023

Kryeministri në detyrë i Malit të Zi, Dritan Abazoviç, ka financuar rindërtimin e të vetmes shkollë shqip në Rozhaj, në zonën e Sanxhakut, që përfshin Serbinë dhe Malin e Zi.

Ka qenë vetë Abazoviç, që ka publikuar pamjet në rrjetet e tij sociale, ku ndan edhe disa detaje të projektit.

“Së bashku me Ministrin e Arsimit #MiomirVojinoviq po hapim një shkollë të rikonstruktuar në Rozhajë, IP ShF Dacaj. Kemi të bëjmë me shkollën e vetme në Rozhajë që mban mësim në gjuhën shqipe. Punimet kapin vlerën e rreth 250,000 eurove, kurse në shkollë vijojnë mësimet 23 nxënës”, shkruan kryeministri në detyrë i Malit të Zi.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dritan Abazović (@dritan.abazovic)